Casting

Swan Lake

Buy Tickets

Full Dancer Biographies

Conductor
David Briskin (June 10, 11, 24, 25 at 7:30 pm/ June 11, 12, 23, 26 at 2:00 pm)
Maria Seletskaja (June 16, 17, 18, 22, 23 at 7:30 pm/ June 18, 19, 25 at 2:00 pm)

Odette / Odile
Jurgita Dronina (June 10, 17 at 7:30 pm/ June 12 at 2:00 pm)
Svetlana Lunkina (June 11 at 2:00 pm/ June 16 at 7:30 pm)
Heather Ogden (June 11, 18 at 7:30 pm/ June 23 at 2:00 pm)
Maria Kochetkova+ (June 18 at 2:00 pm/ June 22, 25 at 7:30 pm)
Genevieve Penn Nabity (June 19, 26 at 2:00 pm/ June 24 at 7:30 pm)
Tina Pereira (June 23 at 7:30 pm/ June 25 at 2:00 pm)

Siegfried

Harrison James (June 10, 17 at 7:30 pm/ June 12 at 2:00 pm)
Brendan Saye (June 11 at 2:00 pm/ June 16 at 7:30 pm)
Ben Rudisin (June 11, 18 at 7:30 pm/ June 23 at 2:00 pm)
Siphesihle November (June 18 at 2:00 pm/ June 22, 25 at 7:30 pm)
Christopher Gerty (June 19, 26 at 2:00 pm/ June 24 at 7:30 pm)
Naoya Ebe (June 23 at 7:30 pm/ June 25 at 2:00 pm)

Rothbart
Spencer Hack (June 10, 11, 17, 18 at 7:30 pm/ June 12, 23 at 2:00 pm)
Kota Sato (June 11, 25 at 2:00 pm/ June 16, 23 at 7:30 pm)
Jack Bertinshaw (June 18 at 2:00 pm/ June 22, 25 at 7:30 pm)
Ben Rudisin (June 19, 26 at 2:00 pm/ June 24 at 7:30 pm)

Benno, Siegfried’s closest friend
Naoya Ebe (June 10, 11, 17, 18 at 7:30 pm)
Siphesihle November (June 11, 12 at 2:00 pm/ June 16 at 7:30 pm)
Noah Parets (June 18, 25 at 2:00 pm/ June 22 7:30 pm)
Spencer Hack (June 19, 26 at 2:00 pm/ June 23, 24 at 7:30 pm)
Harrison James (June 23 at 2:00 pm/ June 25 at 7:30 pm)

Celia, Siegfried’s sister
Miyoko Koyasu (June 10, 11, 17, 23, 24 at 7:30 pm /June 19, 26 at 2:00 pm)
Calley Skalnik (June 18, 25 at 7:30 pm / June 23 at 2:00 pm)
Tirion Law (June 11, 12, 18, 22, 25 at 2:00 pm / June 16, 22 at 7:30 pm)

Elizabeth, Siegfried’s sister
Jeannine Haller (June 10, 11, 16, 17, 18 at 7:30 pm)
Brenna Flaherty (June 11, 12, 23 at 2:00 pm / June 25 at 7:30 pm)
Hannah Galway (June 22 at 7:30 pm/ June 25 at 2:00 pm)
Jenna Savella (June 18, 19, 26 at 2:00 pm/ June 23, 24 at 7:30 pm)

Prologue – A Lakeside Clearing

Odette’s Friends
Antonella Martinelli or Shené Lazarus, Clare Peterson or Nina Gentes, Tene Ward or Monika Haczkiewicz

Siegfried’s Friends
Kota Sato or Jason Ferro, Isaac Wright or Spencer Hack , Noah Parets or Albjon Gjorllaku, Teagan Richman-Taylor or Trygve Cumpston, Christopher Gerty or Josh Hall, Alexander Skinner or Scott McKenzie, Jason Ferro or Larkin Miller

Calley Skalnik or Clare Peterson or Tirion Law, Selene Guerrero-Trujillo or Jeannine Haller, Miyoko Koyasu or Ayano Haneishi, Hannah Galway or Brenna Flaherty or Tene Ward, Jenna Savella or Chelsy Meiss

Siegfried’s Tutor
Tomas Schramek+ or Peter Ottmann+ or Piotr Stanczyk

The Queen, Siegfried’s mother
Rebekah Rimsay or Alejandra Perez-Gomez or Stephanie Hutchison

The Queen’s Confidante
Alejandra Perez-Gomez or Rebekah Rimsay

The Master of the Hunt
Ben Rudisin or Peng-Fei Jiang or Piotr Stanczyk

The Queen’s Hunting Party
Artists of the Ballet*

Act II – At the Lakeside

Women
Artists of the Ballet*

Leading Women
Jeannine Haller or Selene Guerrero-Trujillo or Monika Haczkiewicz, Jenna Savella or Chelsy Meiss, Genevieve Penn Nabity or Tene Ward or Shaelynn Estrada, Calley Skalnik or Kathryn Hosier

Young Women
Tirion Law or Jeannine Haller, Antonella Martinelli or Hannah Galway, Miyoko Koyasu or Ayano Haneishi, Brenna Flaherty or Clare Peterson

Act III – The Palace Ballroom

Guests at the Masquerade
Artists of the Ballet*

The Russian Dance
Genevieve Penn Nabity (June 10, 11, 16 17, 22 at 7:30 pm)
Jenna Savella (June 11, 12, 23 at 2:00 pm/ June 18, 25 at 7:30 pm)
Calley Skalnik (June 23 at 7:30 pm/ June 18, 19, 25 at 2:00 pm)
Brenna Flaherty (June 24 at 7:30 pm/ June 26 at 2:00 pm)

with
Brenna Flaherty or Kathryn Hosier or Calley Skalnik and Clare Peterson or Jaclyn Oakley or Jeannine Haller

The Neapolitan Dance
Tirion Law (June 10, 11, 18, 24 at 7:30 pm/ June 19, 23, 26 at 2:00 pm)
Jeannine Haller (June 11, 12, 18, 25 at 2:00 pm/ June 22 at 7:30 pm)
Jenna Savella (June 16, 17, at 7:30 pm)
Hannah Galway (June 23, 25 at 7:30 pm)

with
Noah Parets or Isaac Wright or Spencer Hack or Scott McKenzie and Siphesihle November or Alexander Skinner or Kota Sato

The French Dance
Tina Pereira (June 10, 11, 16, 17, 18 at 7:30 pm/ June 18, 19 at 2:00 pm)
Miyoko Koyasu (June 11, 12 at 2:00 pm/ June 22, 25 at 7:30 pm)
Ayano Haneishi (June 23, 25, 26 at 2:00 pm/ June 23, 24 at 7:30)

with
Miyoko Koyasu or Selene Guerrero-Trujillo or Emma Ouellet, Ayano Haneishi or Shené Lazarus, Monika Haczkiewicz or Antonella Martinelli

The Spanish Dance
Chelsy Meiss (June 10, 11, 17, 22 at 7:30 pm/ June 19, 25 at 2:00 pm)
Tanya Howard (June 11, 12, 18, 23, 26 at 2:00 pm/ June 23 at 7:30 pm)
Selene Guerrero-Trujillo (June 16, 18, 24, 25 at 7:30 pm)

with
Antonella Martinelli or Tene Ward, Selene Guerrero-Trujillo or Shaelynn Estrada, Peng-Fei Jiang or Teagan Richman-Taylor or Trygve Cumpston, Larkin Miller or Jason Ferro or Isaac Wright

Act IV – At the Lakeside

Women
Artists of the Ballet*

+Guest Artist
*Includes additional dancers appearing by kind permission of Canadian Actors’ Equity Association and Mavis Staines, Artistic Director and CEO of Canada’s National Ballet School.

All casting subject to change